Kategorier

Aldersgrupper

Entre

Vis

december 2021

05dec17:3021:00Søndagspolska med Ivan og MichaelUndervisning i Rättvikspolska i 1 time, derefter bal17:30 - 21:00 Aarhus Folkemusikhus, Viborgvej 53, 8210 Aarhus VKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

08dec19:0022:00workshop med Lars Borytmisk træning med slagtøj og sammenspil fra Mellemøsten19:00 - 22:00 Klaverfabrikken, Fredensvej 12A, 3400 HillerødKategorier:KursusAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

08dec19:30Dreamers' Circus - Roskildefeat. Hannah Schneider & Søren Ryge19:30 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08dec19:30Dreamers’ Circus Xmas Tour ‘21feat. Hannah Schneider og Søren Ryge19:30 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

09dec19:0021:00Svensk Folkejul på HjarnøNordisk traditionel julemusik19:00 - 21:00 Hjarnø Forsamlingshus, Hovedvejen 4, 7130 JuelsmindeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

09dec19:0020:30ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:30 Jerup Kirke, Ved Kirken 8, 9981 JerupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

09dec20:30Dreamers' Circus - Århusfeat. Hannah Schneider & Søren Ryge20:30 Musikhuset, Thomas Jensens allé, 8000 ÅrhusKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10dec19:0022:00Fed folkedans for folk i fyrrerne – eller deromkringFolkedans med fart på med et minimum af instruktion19:00 - 22:00 Showagent Studios, Bogholder Allé 40, 2720 VanløseKategorier:BalAldersgrupper:31-60 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10dec19:3021:00ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 21:00 Kulturkøbmanden, Staghøjmøllevej 23, 7990 Øster AsselsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10dec21:00Dreamers' Circus - Fredericiafeat. Hannah Schneider & Søren Ryge21:00 Tøjhuset, Gothersgade 34, 7000 FredericiaKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

11dec11:0017:00Folk Big Band Danmark VOL. 511:00 - 17:00 Kulturmaskinen Odense, Farvergården 7, 5000 Odense Kategorier:SpilleworkshopEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

12dec19:3020:45ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 20:45 Malling Kirke, Malling Kirkevej 3, 8340 Malling Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

13dec20:0021:45ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre20:00 - 21:45 Hotel Randers, Festsalen, Torvegade 11, 8900 Randers CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

14dec14:3015:45ZenobiaJule-/vinterkoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre14:30 - 15:45 Tistrup Kirke, Tistrup Kirkevej 20, 6862 Tistrup Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

14dec17:0018:30Folkemusikernes sammenspilskoncertSyddansk Musikkonservatoriums folkemusikstuderende slutter semestret af med en fælles koncert.17:00 - 18:30 Syddansk Musikkonservatorium, Kirkegade 61, 6700 EsbjergKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

15dec19:30Dreamers' Circus - Hørsholmfeat. Hannah Schneider & Søren Ryge19:30 Trommen, Bibliotekstorvet 1, 2970 HørsholmKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

15dec20:0022:30Mirja Klippel feat. VesselilFinsk/dansk inderlig folkduo med DMA-nomineret vokal- og strygetrio20:00 - 22:30 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

16dec19:0020:15ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:15 Rårup Kirke, Bakkedalsvej 25K, 7130 JuelsmindeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

16dec19:3021:30Floating Sofa Quartet og Mia GuldhammerNordisk Folkemusik, lækker mad og godt selskab. 19:30 - 21:30 PLEXUS Idom Råsted, Idomlundvej 23A, 7500 HolstebroKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

16dec20:0023:00Dreamers’ Circus Xmas Tour ‘21Dreamers’ Circus, Hannah Schneider og Søren Ryge ringer julen ind20:00 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

17dec19:3022:30Julebal19:30 - 22:30 Rosen Alle 3, Rosen Alle 3, 6760 RibeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

17dec20:0023:00Floating Sofa QuartetModerne folkedansebal med eminent liveband danseinstruktion Madbordet20:00 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:BalAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

17dec20:00Dreamers' Circus - Københavnfeat. Hannah Schneider & Søren Ryge20:00 Den Sorte Diamant, Christians Brygge 8, 1219 København KKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

18dec20:00Dreamers' Circus - Københavnfeat. Hannah Schneider & Søren Ryge EKSTRA KONCERT20:00 Den Sorte Diamant, Christians Brygge 8, 1219 København KKategorier:KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

28dec19:3023:30Julebal I Kølstrup ForsamlingshusFolkemusik19:30 - 23:30 Kølstrup Forsamlingshus, Kertinge Bygade 83, 5300 KertemindeKategorier:BalEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30dec16:3019:00JuleFOLKen traditionel Lillenytårsaften med øl, kaffe og god kage, dejlig musik og sang16:30 - 19:00 Klaverfabrikken, Fredensvej 12A, 3400 HillerødKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

januar 2022

14jan20:0022:30Benny Holst Trio i Haslev Folk ClubSange med hjerte og holdning20:00 - 22:30 Kultunariet, Haslev, Søndergade 12, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

21jan19:3022:30LaugsaftenDanse- og spilleaften med Ribe Danse og Spillemandslaug19:30 - 22:30 Rosen Alle 3, Rosen Alle 3, 6760 RibeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

21jan20:0022:00Mia Guldhammer & Morten Alfred Høirup m. violinist Kristian BuggeTrad såvel som ny-komponerede sange og musik20:00 - 22:00 Hagges Musik Pub, Vestergade 80 6270 TønderKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

23jan10:0016:00Danse fra vores nabolandeKursus/workshop10:00 - 16:00 Folkedanserhuset Holstebro, Banetoften 42, 7500 HolstebroKategorier:Danseworkshop,Folkedanserforeninger,KursusAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25jan19:3023:00Rod Sinclair & Scotia NostraBurns Night – Skotlands nationaldigter fejres19:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

29jan19:0023:00NytårsbalMed "Østjyderne"19:00 - 23:00 Kulturhuset Trekanten, Sebbersundvej 2a, 9220 Aalborg ØstKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

februar 2022

08feb19:3023:00The Yellow House All-Star Band (SCO/UK)Sam Kelly, Jack Badcock & Ciarán Ryan fra Dallahan, Ainsley Hamill fra Barluath og Toby Shaer fra Sam Kellys Lost Boys. Et håndplukket orkester med fem topklassemusikere sammensat i anledning af Yellow House Bookings 10-års jubilæumsprogram.19:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

10feb(feb 10)19:3013(feb 13)16:00Strib Vinter Festival 2022"En varm oplevelse i en kold tid"19:30 - 16:00 (13) Strib Skole og Hal 1 og 2, Røjlemosevej 9, Strib, 5500 Middelfart.Kategorier:FestivalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

12feb20:0022:30Rasmus Lyberth i Haslev Folk ClubDen store stemme fra Grønland20:00 - 22:30 Kultunariet, Haslev, Søndergade 12, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

18feb19:3022:30LaugsaftenDanse- og spilleaften med Ribe Danse og Spillemandslaug19:30 - 22:30 Rosen Alle 3, Rosen Alle 3, 6760 RibeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

19febHele dagen"Thyregodtræf 2022" Folkemusik og folkedansFolkemusik for alle - både voksne, børn og unge(Hele dagen: lørdag) Thyregod skole, Skolegade 4, 7323 GiveKategorier:Bal,Danseworkshop,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

24feb20:0022:30Mia Guldhammer & Morten Alfred Høirup feat. violinist Kristian BuggeTral, Tråd & Traditioner20:00 - 22:30 Maskinhallen, Skolegade 8, 9900 FrederikshavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

26feb20:0023:00Oysterband20:00 - 23:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

marts 2022

03marHele dagen06Euro Youth 2022(Hele dagen) Store Heddinge Skole, Kronhøjvej 4, 4660 Store HeddingeKategorier:Bal,Danseworkshop,Jam,Kursus,Legestue,StævneAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

03mar19:0020:30ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:30 Agedrup Kirke, Agedrupvej 14, 5320 AgedrupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

04mar20:0022:30Fiolministeriet i Haslev Folk ClubStrengeleg og sang20:00 - 22:30 Haslev Bibliotek, Mødesalen, Jernbanegade 62, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

05mar11:3013:30Mia Guldhammer & Morten Alfred HøirupTral, Tråd & Traditioner11:30 - 13:30 Farum Kulturhus, Stavnsholtvej 3, 3520, FarumKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

06mar11:0012:30ZenobiaZenobia deltager ved Højmessen.11:00 - 12:30 Toftlund Kirke, Melvang 9, 6520 ToftlundKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

10mar20:0022:00McGoldrich, McCusker, DoyleArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

15mar19:0020:15ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:15 Vinding Kirke, Vindingvej 94, 7100 VejleKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

15mar19:3023:00McGoldrick, McCusker & Doyle (SCO)Den keltiske folkemusiks legendariske triumvirat af musikalske legekammerater19:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

21marHele dagen26Folkedans på højskoleRude Strand Højskole(Hele dagen) Rude Strand Højskole, Kystvejen 114, 8300 OdderKategorier:Danseworkshop,Foredrag,KursusAldersgrupper:61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

31mar20:0022:00Other Roads (UK/Sco)Arrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

april 2022

01apr20:0022:30Other Roads i Haslev Folk ClubVellyd og god stemning20:00 - 22:30 Kultunariet, Haslev, Søndergade 12, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

27apr20:0022:00Søren Krogh BandArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

29apr20:0022:30Väsen i Haslev Folk ClubMagien fra de store svenske skove20:00 - 22:30 Haslev Bibliotek, Mødesalen, Jernbanegade 62, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

maj 2022

01majHele dagenAnsøgningsfrist til Saugmann Bjerregaards FondSaugmann Bjerregaards Fond(Hele dagen: søndag) OnlinearrangementKategorier:Puljer og fondeAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

03maj19:3023:00Tradish (DK)Et gensyn med de skattede musikere19:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

04maj19:0020:15ZenobiaKoncertaften.19:00 - 20:15 Sdr. Stenderup Kirke, Kirkealle 1, 6092 Sdr. StenderupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

17maj19:3020:45ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 20:45 Hald Kirke, Haldvej 5, Hald, 8983 Gjerlev J.Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

24maj20:0022:00Lunau & Sund med Palle HjorthArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

juni 2022

03junHele dagen05Ild i GildenAkustisk folkemusikfestival(Hele dagen) Ild i Gilden, Kamstrupvej 60, 4000 RoskildeKategorier:Bal,Danseworkshop,Festival,Jam,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 2 Tilføj til Huskelisten

10jun20:0022:00Koncert og bålhyggeifm FolkSkovlund20:00 - 22:00 Spejdercenteret Assenbækmølle, Assenbækvej 1, 6862 TistrupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

11jun20:0022:00Koncert og bålhyggeifm FolkSkovlund20:00 - 22:00 Spejdercenteret Assenbækmølle, Assenbækvej 1, 6862 TistrupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

juli 2022

14jul17:30Ravdalifm Folk- og kulturugen17:30 Janderup Kirke, Præstegårdvej 29B, 6851 Janderup VestjKategorier:Gudstjeneste,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

august 2022

04augHele dagen07Musik over Præstø Fjord Nordisk Folk FestivalHURRA hvor vi glæder os til at ses igen og møde nye og gamle venner(Hele dagen) Musik over Præstø Fjord, Smidstrupvej 69 DK 4733 Tappernøje Kategorier:Bal,Danseworkshop,Debat,Festival,Folkedanserforeninger,Jam,Koncert,Kursus,Legestue,Spilleworkshop,StævneAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

06aug13:0013:45Prisvinderkoncertmed D.T.S. Bjerregaard, 202113:00 - 13:45 Musik over Præstø Fjord, Smidstrupvej 69 DK 4733 Tappernøje Kategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Gratis 1 Tilføj til Huskelisten

20aug(aug 20)14:0021(aug 21)3:00Frederiksdal Folk FestivalFrederiksdal Folk Festival er en éndags festival i de historiske og naturskønne omgivelser ved Frederiksdal Slot. 14:00 - 3:00 (21) Frederiksdal Folk Festival, Hummeltoftevej 187, 2830 VirumKategorier:Bal,Festival,Jam,KoncertAldersgrupper:0-2 år,3-5 år,6-8 år,9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 år,Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25augHele dagen28Tønder Festival 2022(Hele dagen) Tønder Festival, Papegøjevej 4, 6270 TønderKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 3 Tilføj til Huskelisten

september 2022

01sep19:3021:00ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 21:00 Harte Kirke, Stubdrupvej 45, 6000 KoldingKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

22sep20:0022:00BASCOArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

oktober 2022

08okt9:3016:00Zenobia - kordagKordag med danske viser og sange samt Zenobias egne numre9:30 - 16:00 Skodborg Kirke, Brudepladsen 1, 6630 Rødding Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 1 Tilføj til Huskelisten