Kategorier

Aldersgrupper

Entre

Vis

september 2021

25sep9:3016:00ZenobiaKordag med Zenobia.9:30 - 16:00 Skodborg Kirke, Brudepladsen 1, 6630 Rødding Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25sep(sep 25)10:0002okt(okt 2)23:00Aarhus Folk FestivalKoncerter, dans, jam og workshops10:00 - (oktober 2) 23:00 AarhusKategorier:Bal,Danseworkshop,Debat,Festival,Folkedanserforeninger,Foredrag,Gudstjeneste,Jam,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 2 Tilføj til Huskelisten

25sep11:0017:00Folk Big Band Danmark VOL. 211:00 - 17:00 Kulturmaskinen Odense, Farvergården 7, 5000 Odense Kategorier:SpilleworkshopEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25sep14:0014:45Engle - folkemusikforestilling for børnForestillingen ENGLE musikfortæller om de engle, der er og har været.14:00 - 14:45 Skt. Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1Kategorier:KoncertAldersgrupper:0-2 år,3-5 år,6-8 år,9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 år,Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

25sep(sep 25)16:0026(sep 26)0:30Kom folk: DANS 202116:00 - 0:30 (26) Studenterhus Aarhus, Nordre Ringgade 3 · 8000 Aarhus CKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

25sep20:00Víík (NO/DK/SE)Vitalt og vedkommende take på pan-skandinavisk folkemusik20:00 Dexter, Vindegade 65, 5000 Odense CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25sep20:0023:00Heart ResonansEn sanselig og anderledes koncertoplevelse på Halkær Kro20:00 - 23:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

26sep16:0017:00Sommer Folk 5# - Richard FarrellEn del af Aarhus Folk Festival16:00 - 17:00 Street Coffee, Bassin 7, Bassin 7Kategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

26sep17:3021:00Søndagspolska m. Nordlys 4.0Aarhus Folk Festival 202117:30 - 21:00 Aarhus Folkemusikhus, Viborgvej 53, 8210 Aarhus VKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 2 Tilføj til Huskelisten

27sep19:0021:00Nordisk Dans - AalborgTema: Schottish19:00 - 21:00 Huset i Hasserisgade, Hasserisgade 10, 9000 aalborgKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 1 Tilføj til Huskelisten

27sep19:1521:15Irsk setdans - kom og prøvAlle er velkomne med eller uden partner19:15 - 21:15 Copenhagen Irish Set Dancers, Skolen på Nyelandsvej, Nyelandsvej 23, 2000 FrederiksbergKategorier:Danseworkshop,FolkedanserforeningerAldersgrupper:31-60 år,61-99 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

28sep19:0020:15ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:15 Farre Kirke, Kirkevej 4, Farre, 7323 GiveKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

29sep17:0021:00Workshop v. Farvergade Interaktiv FolkemusikgudstjenesteFind instrument og sangstemme frem og vær med!17:00 - 21:00 Skt. Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1Kategorier:Gudstjeneste,Jam,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Gratis 2 Tilføj til Huskelisten

30sep12:0014:00Apinaja – Musikalsk vandring og koncert på Humlemagasinetm. gæstemusiker Jesper Vinther12:00 - 14:00 Humlemagasinet, Rugårdsvej 51, 5463 HarndrupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30sep20:00Dreamers' Circus - NødeboNødebo Kro20:00 Nødebo Kro, Nødebovej 26, 3480 FredensborgKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30sep20:0023:00Crazy IvansDet, det hele handler om: Glæden ved at spille musik20:00 - 23:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

oktober 2021

01oktHele dagen03GammelROD 2021(Hele dagen) Livø, Livø, 9681 RanumKategorier:Jam,Koncert,Spilleworkshop,StævneAldersgrupper:16-30 år,31-60 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

01okt19:0021:00Musikalsk foredrag med Frey Klarskov og Anna AagaardKoncert eller måske lidt dans19:00 - 21:00 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:ForedragAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

01okt20:0023:00Aarhus Folk Festival: The Consolation (support: ISSE) | Gyngen20:00 - 23:00 Gyngen, Maritza-salen, FO-byen, Frederiksgade 78 C. 8000 Aarhus CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

01okt21:00Dreamers' Circus - HvidovreKometen21:00 Kometen, Hvidovrevej 280, 2650 HvidovreKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

02okt15:3018:00ÅSV: Koncert v. Maria Molde og open mic på Gyngen15:30 - 18:00 Gyngen, Maritza-salen, FO-byen, Frederiksgade 78 C. 8000 Aarhus CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

02okt20:00The Countryside of Harmonica Sam20:00 Gyngen, Maritza-salen, FO-byen, Frederiksgade 78 C. 8000 Aarhus CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

03okt11:0013:00Koncert med Etnolab11:00 - 13:00 Gyngen, Maritza-salen, FO-byen, Frederiksgade 78 C. 8000 Aarhus CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

03okt19:0023:00Hal & Nikolaj // StundomDobbeltkoncert med 2 spændende og prisvindende folkmusikbands19:00 - 23:00 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

05okt19:3023:00Iona Fyfe (SCO)One of the best Scotland has to offer19:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

06okt19:0021:30Nordisk Dans Aarhus19:00 - 21:30 Studenterhus Aarhus, Nordre Ringgade 3 · 8000 Aarhus CKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:16-30 år,Alle aldersgrupperEntre:Gratis 1 Tilføj til Huskelisten

06okt20:0022:00Iona FyfeArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 KulturØen, Middelfart, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

07okt19:3021:00ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 21:00 Sct Clemens kirke, Parkboulevarden 15, 8900 Randers CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08oktHele dagen10Danse- og spilletræf for børn og ungeStævne fra 9 år danse- og spilleworkshops(Hele dagen) Store Heddinge Skole, Kronhøjvej 4, 4660 Store HeddingeKategorier:Bal,Danseworkshop,Jam,Kursus,Legestue,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08okt20:0022:00H.P. Lange Big Gumbo i Haslev Folk ClubEndelig en gang blues i Haslev Folk Club20:00 - 22:00 Kultunariet, Haslev, Søndergade 12, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

09okt9:3016:00Spillekursus v. Maren Hallberg9:30 - 16:00 Grenaa Idrætscenter, Ydesvej 2, 8500 GrenåKategorier:Kursus,SpilleworkshopAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

09okt19:3023:30Bal i Ramsø (“Legestue”)Alle folkedansere og spillemænd er velkommenSe info på www.Spillemandslaug.dk19:30 - 23:30 Ramsøhallen, Ramsømaglevej 19, 4621 GadstrupKategorier:Bal,Folkedanserforeninger,LegestueEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10okt11:0015:00Workshop i Valdresspringar med Audun Grüner-Hegge og Jon BredalWorkshop i den norske pardans Valdresspringar11:00 - 15:00 Store Heddinge Skole, Kronhøjvej 4, 4660 Store HeddingeKategorier:Danseworkshop,KursusAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

14okt15:0016:30ZenobiaForedragskoncert om Genforeningen af Sønderjylland af Elsemarie Dam-Jensen og Zenobia15:00 - 16:30 Askov Højskole, Foredragssalen, Maltvej 1, 6600 VejenKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

15okt19:0021:30Så er der bal med Svøbsk TrioSvøbsk Trio spiller op til dans19:00 - 21:30 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

15okt20:0022:00Helene Blum & Harald Haugaard Band20:00 - 22:00 Hagges Musik Pub, Vestergade 80 6270 TønderKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

23okt11:0017:00Folk Big Band Danmark VOL. 311:00 - 17:00 Kulturmaskinen Odense, Farvergården 7, 5000 Odense Kategorier:SpilleworkshopEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

24okt9:3016:30EfterårskursusFor dansere, danseledere og spillemænd9:30 - 16:30 Hadsten Skoles festsal, Hadbjergvej 12, 8370 HadstenKategorier:Danseworkshop,Kursus,SpilleworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25okt20:0022:00Musikhuset Kbh x ALICE: Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi (US/IT)Mesterlig americana20:00 - 22:00 Musikhuset København, Vesterbrogade 59, 1620 Kbh VKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

27okt19:0021:00Mia Guldhammer & Morten Alfred Høirup m. multiinstrumentalist Mads Kjøller-HenningsenDanske sange arrangeret for sang, shruti box, guitar, træfløjte, drejelire m.m.19:00 - 21:00 Møllegården, Eskilstrupvej 27, 4683 RønnedeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

29okt19:3023:15Efterårsbal med Køge Spillemandsforening19:30 - 23:15 Teaterbygningen, Køge, Bag Haverne 1, 4600 KøgeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

29okt20:0022:00Bente Kure & Leif Ernstsen i Haslev Folk Club"Der er masser af lys"20:00 - 22:00 Haslev Bibliotek, Mødesalen, Jernbanegade 62, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30okt19:3023:30Oktoberbal - Mens vi venter på bølgen"19:30 - 23:30 Aale Hjortsvang Minihal, Pogensvej 5, Aale, 7160 TørringKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30okt20:0023:00Nulle og VerdensorkestretCrazy Ivans20:00 - 23:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30okt20:0022:00Benny Andersen, HyldestkoncertArrangeret af foreningen GUF20:00 - 22:00 Multisalen, Vestre Skole, Middelfart, Søndergade 41, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

31okt19:3022:00Floating Sofa QuartetKoncert hos Folk Roskilde19:30 - 22:00 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

november 2021

01nov19:0020:30ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:30 Nørager Kultur-og Medborgerhus Kik Ind, Vestermarksvej 2, 9610 NøragerKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

03nov20:3021:30ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre20:30 - 21:30 Hotel Alsik, Nørre Havnegade 21-25, 6400 Sønderborg Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

05nov19:0021:30Så er der bal med Brdr. Nielsen & SønBrdr. Nielsen & Søn19:00 - 21:30 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

06nov13:0023:30Dalapolska i Kølstrup, Fyn13:00 - 23:30 Kølstrup Forsamlingshus, Kertinge Bygade, KølstrupKategorier:Bal,Danseworkshop,KursusAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

06nov17:3023:30Middag og Folkedansebal40 års jubilæumsfest17:30 - 23:30 Erritsø Idrætscenter, Krogsagervej 40-42, 7000 FredericiaKategorier:LegestueAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08nov19:3020:45ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 20:45 Vesterkær Kirke, Skydebanevej 2, 9000 AalborgKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

09nov19:0022:00Floating Sofa QuartetKoncert på Fermaten, Herning19:00 - 22:00 Fermaten, Smallegade 4, 7400 HerningKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

09nov21:3023:00Flook (UK/IE)Shortlisted for Best Folk Group in RTÉ Radio 1 Folk Awards 201921:30 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10nov13:3015:45ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre13:30 - 15:45 Domus, Ved Sønderåen 1, 7100 Vejle Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

10nov19:0021:30Nordisk Dans AarhusVals19:00 - 21:30 Studenterhus Aarhus, Nordre Ringgade 3 · 8000 Aarhus CKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:16-30 år,Alle aldersgrupperEntre:Gratis 1 Tilføj til Huskelisten

10nov20:0022:00Floating Sofa QuartetKoncert på Dexter i Odense20:00 - 22:00 Dexter, Vindegade 65, 5000 Odense CKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

12nov19:0023:00DobbeltbalSpillemandskredsen Nordjylland og Aalborg Danse- og Spillemandslaug19:00 - 23:00 Trekanten, Sebbersundvej 2aKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

12nov20:0022:00The Jeremiahs i Haslev Folk ClubIrsk med franske krydderier20:00 - 22:00 Haslev Bibliotek, Mødesalen, Jernbanegade 62, 4690 HaslevKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

12nov20:0022:00Floating Sofa Quartet [DK/SWE/FIN]Koncert på Hagge"s Pub, Tønder20:00 - 22:00 Hagges Musik Pub, Vestergade 80 6270 TønderKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

13nov(nov 13)9:0014(nov 14)9:30Danse og Spillemandskursus i Sdr. FeldingDans og spil for børn og unge 9:00 - 9:30 (14) Sdr. Felding skole, Skolegade 31, 7280 Sdr. FeldingKategorier:Bal,Danseworkshop,Kursus,Legestue,SpilleworkshopAldersgrupper:3-5 år,6-8 år,9-15 år,16-30 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

13nov11:0017:00Folk Big Band Danmark VOL. 411:00 - 17:00 Kulturmaskinen Odense, Farvergården 7, 5000 Odense Kategorier:SpilleworkshopEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

13nov20:0022:00Floating Sofa Quartetpå Vesthimmerlands Musikhus ALFA, Aars20:00 - 22:00 Vesthimmerlands Musikhus ALFA, Jyllandsgade 54, 9600 AarsKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

13nov20:0023:00Flook and The JeremiahsKoncert menu fra kl 18 20:00 - 23:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten