Hele kortet

22okt19:3021:00ZenobiaForedragskoncert om Genforeningen af Sønderjylland af Elsemarie Dam-Jensen og Zenobia.19:30 - 21:00 Bov Kirke, Kirkevej 3, Bov, 6330 PadborgKategorier:Foredrag,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

22okt20:0023:00Dreamers’ Circus & Som OsDreamers" Circus & Annelenes debutkoncert feat. Som Os 20:00 - 23:00 Grønnegades kaserne, grønnegade 10, næstevedKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

23okt19:0022:00Bal med Gangspil19:00 - 22:00 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

23okt19:3022:00Koncert med RannokFolk Club Mors19:30 - 22:00 Kulturkøbmanden, Staghøjmøllevej 23, 7990 Øster AsselsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

23okt20:0022:00Guldhammer & Høirup på Halkær KroRay Cooper, Guldhammer & Høirup på Halkær Kro (Dobbeltkoncert)20:00 - 22:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

23okt20:0023:00Perry Stenbäck og DekadansorkesteretPerry Stenbäck har en stor kærlighed til sit hjemlands troubadourer20:00 - 23:00 Kulturhotellet, Hovedgaden 10, 8410 RøndeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

24okt20:0022:00Mika Akim Release Show Raphael GimenesNordisk kammerfolk møder jazz20:00 - 22:00 ALICE, Nørre Allé 7, 2200 KøbenhavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

25okt19:3022:00Guldhammer & Høirup Bugge på Gimle i RoskildeNy og gamle sange og melodier19:30 - 22:00 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

28okt19:0021:45Kom til bal19:00 - 21:45 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

28okt19:3021:00ZenobiaForedragskoncert om Genforeningen af Sønderjylland af Elsemarie Dam-Jensen og Zenobia.19:30 - 21:00 Rødding Frimenighedskirke, Kirkebakken 2, 6630 RøddingKategorier:Foredrag,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

30okt16:0017:30Debutkoncert: Annelene Toft ChristensenViolinist og folkemusiker afslutter solistklasseuddannelsen Contemporary Creative Artist i Esbjerg16:00 - 17:30 Syddansk Musikkonservatorium, Kirkegade 61, 6700 EsbjergKategorier:KoncertEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

30okt19:0023:15Efterårsbal med Køge SpillemandsforeningDansk folkemusik19:00 - 23:15 Teaterbygningen, Køge, Bag Haverne 1, 4600 KøgeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

30okt19:3022:00Deas! – Plexus MusikklubAutentisk irsk folkemusik fra København19:30 - 22:00 PLEXUS Idom Råsted, Idomlundvej 23A, 7500 HolstebroKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

31okt19:3023:30Aflyst“Mens vi venter på bølgen” - Bal19:30 - 23:30 Aale Hjortsvang Minihal, Pogensvej 5, Aale, 7160 TørringKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

02nov20:0022:00Barrow GUF koncert20:00 - 22:00 Middelfartsalen, Kulturøen, Havnegade 6, 5500 MiddelfartKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

03nov19:0020:15ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:15 Lejrskov Kirke, Lejrskov Kirkevej 8, 6640 LunderskovKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

04nov19:3021:30AflystNeobal19:30 - 21:30 Odeon, Odeons Kvarter 1, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

04nov20:0022:00Vołosi (PL)Folkemusik fra karpaterne20:00 - 22:00 ALICE, Nørre Allé 7, 2200 KøbenhavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

06nov19:0022:00Bal med Tove og MaleneTove de Fries og Malene D. Beck spiller op til dans19:00 - 22:00 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:16-30 år,31-60 år,61-99 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

07nov10:0023:30Svensk kursus & bal10:00 - 23:30 Glamsbjerg Fritidscenter, Mågevej 7, GlamsbjergKategorier:Bal,Danseworkshop,Kursus,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 år,Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

07nov21:0023:00Sutari (PL) Mehehe (PL)Feminin free folk fra Polen21:00 - 23:00 ALICE, Nørre Allé 7, 2200 KøbenhavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08nov14:0017:00De gamle spillemændCarl Erik Lundgaard & Poul Lendal14:00 - 17:00 Roskilde Bibliotek, Dronning Margrethes Vej 14, 4000 RoskildeKategorier:Foredrag,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

08nov16:0017:00ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre16:00 - 17:00 Højen Kirke, Højen Kirkevej 121, 7100 VejleKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

13nov19:3022:00Koncert med Máire Ní Chatsaasaig & Chris NewmanFolk Club Mors19:30 - 22:00 Kulturkøbmanden, Staghøjmøllevej 23, 7990 Øster AsselsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

14nov9:0023:30AflystDanse&spillekursus i Sdr. Felding9:00 - 23:30 Sdr. Felding skole, Skolegade 31, 7280 Sdr. FeldingKategorier:Danseworkshop,Kursus,Legestue,SpilleworkshopAldersgrupper:3-5 år,6-8 år,9-15 år,16-30 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

18nov20:0023:00Floating Sofa Quartet 20:00 - 23:00 Baltoppen LIVE, Baltorpvej 20, 2750 BallerupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

19nov19:0022:00Bal med Heebøll & Vinther19:00 - 22:00 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

19nov19:3021:00ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 21:00 Tønning Kirke, Tønningvej 26, 8740 Brædstrup Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

19nov19:3022:00Floating Sofa Quartet 19:30 - 22:00 Vesthimmerlands Musikhus ALFA, Jyllandsgade 54, 9600 AarsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

20nov20:0023:15Floating Sofa Quartet 20:00 - 23:15 Huset i Hasserisgade, Hasserisgade 10, 9000 aalborgKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

21nov10:0017:15Hr. Borgs BalFloating Sofa Quartet10:00 - 17:15 Orkesterefterskolen, Bisgårdmark 18, 7500 HolstebroKategorier:Bal,Danseworkshop,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

21nov13:0023:30Thydag i Kølstrup13:00 - 23:30 Kølstrup Forsamlingshus, Kertinge Bygade 83, 5300 KertemindeKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

22nov14:0015:00Jensen & BuggeFolkemusikgudstjeneste14:00 - 15:00 Søndermarkskirken, Søndermarksvej 90, 7100 VejleKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

25nov19:0021:45Kom til bal19:00 - 21:45 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:Bal,DanseworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

26nov20:0023:00Dylan DuoEn musikalsk hyldest til legenden Bob Dylan20:00 - 23:00 Kulturhotellet, Hovedgaden 10, 8410 RøndeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

27nov(nov 27)17:0029(nov 29)14:00JAMCON, Jamprovisation 2020Fifs og tricks til improvisation, når du ikke kender melodien, og til når du skal løfte jammen til et helt nyt niveau17:00 - 14:00 (29) Husmandsstedet, Over Bækken 1, 5792 ÅrslevKategorier:Debat,Jam,Kursus,Spilleworkshop,StævneAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

29novHele dagenDMA Roots(Hele dagen: søndag) ALICE, Nørre Allé 7, 2200 KøbenhavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 1 Tilføj til Huskelisten

01dec19:3021:00ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:30 - 21:00 Stenmagle Kirke, Præstelyngen 1, 4295 StenlilleKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

03dec19:0020:30ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:30 Ødis Kirke, Ødis Byvej 1, 6580 VamdrupKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

08dec20:0021:30ZenobiaJulekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre20:00 - 21:30 Egeris Kirke, Kirke Alle 113, 7800 SkiveKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

10dec19:0020:30ZenobiaAdventskoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre19:00 - 20:30 Spandet Kirke, Spandet Kirkevej 1, 6760 RibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

11dec19:3022:00Julekoncert med ZenobiaFolk Club Mors19:30 - 22:00 Kulturkøbmanden, Staghøjmøllevej 23, 7990 Øster AsselsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

22jan19:3021:30Jensen & BuggeKoncert med folkemusik19:30 - 21:30 Klaverfabrikken, Fredensvej 12A, 3400 HillerødKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

28jan19:0022:00Jensen & BuggeKoncert med folkemusik19:00 - 22:00 Kulturhus Søttrup, Jernbanegade 36, Hornum, 9600 AarsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

29jan(jan 29)14:0031(jan 31)15:00Nordisk FolkCamp14:00 - 15:00 (31) Orkesterefterskolen, Bisgårdmark 18, 7500 HolstebroKategorier:Jam,Kursus,StævneAldersgrupper:9-15 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

04febHele dagen07Folk & Fæstival(Hele dagen) Huset Esbjerg, Finsensgade 1, 6700 EsbjergKategorier:Bal,Danseworkshop,Festival,Jam,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 2 Tilføj til Huskelisten

05marHele dagen07Euro Youth 2021(Hele dagen) Store Heddinge Skole, Kronhøjvej 4, 4660 St. HeddingeKategorier:Bal,Danseworkshop,Jam,Kursus,Legestue,StævneAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

05mar10:0010:30Jensen & BuggeKoncert med folkemusik10:00 - 10:30 Vejen Kunstmuseum, Østergade 4, 6600 VejenKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

06mar10:0017:15Hr. Borgs Bal 10:00 - 17:15 Orkesterefterskolen, Bisgårdmark 18, 7500 HolstebroKategorier:Bal,Danseworkshop,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

16mar19:3020:45ZenobiaKoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre.19:30 - 20:45 Hald Kirke, Haldvej 5, Hald, 8983 Gjerlev J.Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

27marHele dagen02aprRODFolkemusikstævne for 15-25 årige(Hele dagen) Endnu ukendt sted i DanmarkKategorier:Bal,Danseworkshop,Jam,Koncert,StævneAldersgrupper:16-30 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

27marHele dagen02aprRODFolkemusikstævne for 15-25 årige(Hele dagen) Endnu ukendt sted i DanmarkKategorier:Bal,Danseworkshop,Jam,Koncert,StævneAldersgrupper:16-30 årEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

14apr19:3020:30Jensen & BuggeKoncert med folkemusik19:30 - 20:30 Simon Peters Kirke, Islandsvej 12, 6000 KoldingKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

16apr19:3023:30Jensen & BuggeFynboernes fantastisk hyggelige bal 🙂19:30 - 23:30 Kulturmaskinen, Farvergården 7, 5000 Odense CKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupper 0 Tilføj til Huskelisten

23apr20:0022:00Guldhammer & Høirup på Hagge's i TønderTraditionelle og ny-skrevne sange/musik arrangeret for sang og guitar20:00 - 22:00 Hagges Musik Pub, Vestergade 80 6270 TønderKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

27apr19:0020:15ZenobiaStøttekoncert med danske viser og sange samt Zenobias egne numre.19:00 - 20:15 Brejning Kirke, Chr. Kellers vej 1 a, 7080 BørkopKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

21majHele dagen23Ild i GildenAkustisk folkemusikfestival(Hele dagen) Ild i Gilden, Kamstrupvej 60, 4000 RoskildeKategorier:Bal,Danseworkshop,Festival,Jam,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

03jun(jun 3)15:0006(jun 6)14:00Halkær Folk & Roots FestivalFestival med folke- og verdensmusik, økologisk råvarer fra lokale bønder, midt i Himmerlandsk natur15:00 - 14:00 (6) Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:Danseworkshop,Festival,Jam,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

05jun10:0017:15Hr. Borgs Bal 10:00 - 17:15 Orkesterefterskolen, Bisgårdmark 18, 7500 HolstebroKategorier:Bal,Danseworkshop,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:9-15 år,16-30 årEntre:Gratis 0 Tilføj til Huskelisten

27jun(jun 27)15:0003jul(jul 3)16:30FolkCamp 2021(juni 27) 15:00 - (juli 3) 16:30 Musikefterskolen i Humble, Hovedgaden 21, 5932 HumbleKategorier:Danseworkshop,Jam,Kursus,Spilleworkshop,StævneAldersgrupper:9-15 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

27jun(jun 27)15:0003jul(jul 3)16:30FolkCamp 2021(juni 27) 15:00 - (juli 3) 16:30 Musikefterskolen i Humble, Hovedgaden 21, 5932 HumbleKategorier:Danseworkshop,Jam,Kursus,Spilleworkshop,StævneAldersgrupper:9-15 årEntre:Entre 1 Tilføj til Huskelisten

09julHele dagen11Fannikerdagene 2021(Hele dagen) Nordby, Nordby, 6720 FanøKategorier:Bal,Danseworkshop,Festival,Jam,Koncert,SpilleworkshopAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre,Gratis 2 Tilføj til Huskelisten

05aug(aug 5)17:0008(aug 8)17:00Musik over Præstø Fjord Nordisk Folk Festival Danmarks meget hyggelige festival med et overdådigt program17:00 - 17:00 (8) Musik over Præstø Fjord, Smidstrupvej 69 DK 4733 Tappernøje Kategorier:Bal,Danseworkshop,Debat,Festival,Jam,Koncert,Kursus,SpilleworkshopAldersgrupper:0-2 år,3-5 år,6-8 år,9-15 år,16-30 år,31-60 år,61-99 år,Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

26augHele dagen29Tønder Festival 2021(Hele dagen) Tønder Festival, Papegøjevej 4, 6270 TønderKategorier:Festival,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 2 Tilføj til Huskelisten

25sep9:3016:00ZenobiaKordag med Zenobia.9:30 - 16:00 Skodborg Kirke, Brudepladsen 1, 6630 Rødding Kategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre 0 Tilføj til Huskelisten

Hele kortet

22okt19:3021:00ZenobiaForedragskoncert om Genforeningen af Sønderjylland af Elsemarie Dam-Jensen og Zenobia.19:30 - 21:00 Bov Kirke, Kirkevej 3, Bov, 6330 PadborgKategorier:Foredrag,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis

22okt20:0023:00Dreamers’ Circus & Som OsDreamers" Circus & Annelenes debutkoncert feat. Som Os 20:00 - 23:00 Grønnegades kaserne, grønnegade 10, næstevedKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

23okt19:0022:00Bal med Gangspil19:00 - 22:00 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

23okt19:3022:00Koncert med RannokFolk Club Mors19:30 - 22:00 Kulturkøbmanden, Staghøjmøllevej 23, 7990 Øster AsselsKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

23okt20:0022:00Guldhammer & Høirup på Halkær KroRay Cooper, Guldhammer & Høirup på Halkær Kro (Dobbeltkoncert)20:00 - 22:00 Halkær Kro & Kulturhus, Halkærvej 59, Halkær, 9240 NibeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

23okt20:0023:00Perry Stenbäck og DekadansorkesteretPerry Stenbäck har en stor kærlighed til sit hjemlands troubadourer20:00 - 23:00 Kulturhotellet, Hovedgaden 10, 8410 RøndeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

24okt20:0022:00Mika Akim Release Show Raphael GimenesNordisk kammerfolk møder jazz20:00 - 22:00 ALICE, Nørre Allé 7, 2200 KøbenhavnKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

25okt19:3022:00Guldhammer & Høirup Bugge på Gimle i RoskildeNy og gamle sange og melodier19:30 - 22:00 Gimle Roskilde, Helligkorsvej 2, RoskildeKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

28okt19:0021:45Kom til bal19:00 - 21:45 Seniorhuset, Toldbodgade 5, 5000 Odense CKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis

28okt19:3021:00ZenobiaForedragskoncert om Genforeningen af Sønderjylland af Elsemarie Dam-Jensen og Zenobia.19:30 - 21:00 Rødding Frimenighedskirke, Kirkebakken 2, 6630 RøddingKategorier:Foredrag,KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Gratis

30okt16:0017:30Debutkoncert: Annelene Toft ChristensenViolinist og folkemusiker afslutter solistklasseuddannelsen Contemporary Creative Artist i Esbjerg16:00 - 17:30 Syddansk Musikkonservatorium, Kirkegade 61, 6700 EsbjergKategorier:KoncertEntre:Gratis

30okt19:0023:15Efterårsbal med Køge SpillemandsforeningDansk folkemusik19:00 - 23:15 Teaterbygningen, Køge, Bag Haverne 1, 4600 KøgeKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

30okt19:3022:00Deas! – Plexus MusikklubAutentisk irsk folkemusik fra København19:30 - 22:00 PLEXUS Idom Råsted, Idomlundvej 23A, 7500 HolstebroKategorier:KoncertAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre

31okt19:3023:30Aflyst“Mens vi venter på bølgen” - Bal19:30 - 23:30 Aale Hjortsvang Minihal, Pogensvej 5, Aale, 7160 TørringKategorier:BalAldersgrupper:Alle aldersgrupperEntre:Entre