Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Selma Lagerlöf og musikken

17. marts 2024 kl. 16:00 - 18:00

IMG 3492 scaled

“Selma Lagerlöf og musikken” er et musikteater forestilling, der i tekst og musik fortæller om Selma Lagerlöfs digtning og liv ud fra 18 steder i hendes forfatterskab, hvor musikken spiller en central rolle.
De medvirkende er ”Hermanhavens Teater”, der fremfører de valgte tekster og ”Nøgleharperne” der spiller svensk folkemusik ( Polskaer, brudemarcher, Gånglåter) musik af Taube og Bellman, der alle forbinder og kommenterer teksterne.
Nøgleharperne” er 6 musikere, der har specialiseret sig i det særlige instrument nøgleharpen. Den er oprindelig et renæssanceinstrument, men det har overlevet i Sverige særlig i folkemusikken. Udover nøgleharperne spilles der på drejelire, violin, harmonika og tromme.
Forestillingen varer 90 min Efterfølgende er der en snak om forestillingen og Selma Lagerlöf samt nøgleharpemusik og sang.

Detaljer

Dato:
17. marts 2024
Tidspunkt:
16:00 - 18:00
Begivenhed Kategori:
Hjemmeside:
https://youtu.be/PdhirGw3iEY

Sted

Roholte Kirke, Vindbyholtvej 51, 4640 Faxe
Vindbyholtvej 51, Roholte
Faxe, 4640
+ Google Maps