Arrangementer

De har begge stor erfaring i at spille til folkedans, både sammen og hver for sig, og har haft meget stor fornøjelse og udbytte af at være i praktik i hhv. Jæ Sweevers og Lang Linken.
Deres repertoire, som hovedsageligt er fra det jyske, har de lært af bl.a. Lilian Vammen, Peter Uhrbrand, Carl Erik Lundgaard, Hardy Thomsen, Klaus Pindstrup og Karl Skaarup. Og ikke mindst efter Dwight Lamb, som lærte melodierne efter sin morfar, Chris Jerup, der i 1893 emigrerede fra Vendsyssel til Iowa. Siden 2008 har Mette Kathrine Jensen Stærk og Kristian Bugge bestræbt sig på at lære alle Dwights bedstefars melodier og bringe dem med tilbage til Danmark og ind i det 21. århundrede.
Samtidig har de på konservatoriet desuden ladet sig inspirere, bl.a. til arbejdet i denne duo, af lærere som Anders Christensen, Kenneth Krak og Tove de Fries, der alle underviser i faget “Dans og spil til dans”.
Arrangementet er støttet af Statens Kunstråd.