Arrangementer

Glæd jer til et bal med den allerbedste dansemusik fra både Danmark og Sverige! 🔥
På skift vil Lilian og Gitte Wammen (DK) og Kristofer Pettersson (SE) spille til dans – og hvis du spørger mig (Kirstine), bliver det simpelthen ikke bedre! 🤩 De spiller alle tre med så råswingende taw, at det er intet mindre end UMULIGT at sidde stille! 💃
Kom og oplev det på egen krop! Og spred ordet og tag en ven eller tre under armen 💪
Alle er velkomne – vi hjælpes ad og lærer af hinanden, unge som gamle!
⏰ Tid: 20-23.30 inkl. pauser, dørene åbner 19.30
📍 Sted: Spejdercenter CPH, Wagnersvej 33, 2450 København SV
🎟️ Entré: 100 kr. – betales i døren via mobilepay (gratis for
kursusdeltagere, se længst nede)
Præsentation af musikerne:
✨ Lilian og Gitte Vammen (DK) ✨
Lilian og Gitte spiller vestjysk dansemusik på harmonika og klaver med fuldstændig forrygende taw! Musikken de spiller, er Lilians familietradition, båret af spillemænd og -kvinder gennem fire generationer. Lilian og Gitte har spillet til utallige baller og fester sammen gennem årene, og for dem er det en selvfølge at være i tæt kontakt og samspil med danserne hele vejen. De spiller med hele kroppen – med energi, varme og smittende rytme, som forplanter sig til alle i rummet. Glæd dig til at danse til det skønne vestjyske repertoire af fynboer, valse, mazurkaer, trekanter mm – og grib chancen for at træde en hopsa!
✨ Kristofer Pettersson (SE) ✨
Kristofer spiller silverbasharpa, og hans musik består af den ældre folkemusiktradition fra det nordlige Uppland, som knytter sig til instrumentet. Her er dronespillet, svänget og dansen i fokus – forvent at danse til fede schottiser og valse, tunge slängpolskaer og ikke mindst energiske bondpolskaer! Kristofer har i over 20 år arbejdet med Nordens fremmeste dansere og pædagoger i udforskningen af den urokkelige sammenhæng mellem dans og musik. Kristofer spiller med helt eminent og meget dansant taw – han er sågar blevet kaldt “personifieringen av sväng” og det passer!
___________________________________________
Ballet ligger i forlængelse af et todages dansekursus i svensk folkedans med Ami Dregelid, Andreas Berchtold og Kristofer Pettersson. Ami, Andreas og kursusdeltagerne er også med til ballet!
Læs mere her: https://folkalender.dk/arrangement/todages-dansekursus-med-ami-dregelid-andreas-berchtold-og-musiker-tba/