Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Aoife Scott trio

30. november 2022 kl. 20:00 - 22:00

kr.120 – kr.160

Aoife Scott er en prisvindende folkesanger og sangskriver baseret i Dublin, Irland.
Født ind i den legendariske Black Family som datter af Frances Black, stiger Aoife støt til toppen af den traditionelle folkemusikscene og har længe haft succes som en etableret kunstner. Skrøbelig og æterisk det ene minut og stærk og levende det næste.
Aoife har en unik lyd. Hendes dynamiske og dybe vokal udforsker de følelsesmæssige dybder af hendes tekster og hendes musik har et bredt kreativt spænd, men hun er i høj grad påvirket af hendes egne rødder i folkemusik og traditionel irsk musik.
Efter hendes meget berømte debutalbum, ”Carry The Day”, som blev lanceret på Temple Bar Tradfest i 2016 til begejstret anerkendelse, udgav Aoife Scott sit længe ventede andet album “HomeBird” i januar 2020.
Produceret af den 12 gange Grammy Award-vinder, banjo- og guitarvirtuos Ron Block (Alison Krauss & Union Station, & ‘Oh Brother Where art thou), er hendes andet album på mange måder et vendepunkt i hendes musikalske arv. “HomeBird” er indspillet i Nashville og Dublin i samarbejde med nogle af de bedste irske folkemusikere og Grammy-vindende Bluegrass-musikere Sierra Hull, Stuart Duncan og producer Ron Block.
Det er kun få år siden, at Aoifes single “All Along the Wild Atlantic Way” væltede Ed Sheeran fra førstepladsen og blev kåret til “Song of the Year” ved Irish Folk Music Awards i 2017.

Detaljer

Dato:
30. november 2022
Tidspunkt:
20:00 - 22:00
Pris:
kr.120 – kr.160
Begivenhed Kategori:
Hjemmeside:
http://www.guf-strib.dk

Sted

KulturØen Middelfart
Havnegade 6
Middelfart, 5500
+ Google Maps